powrót

Lekcje Żywej Historii

Lekcje Żywej Historii na zamku w Tykocinie

Spotkania z Żywą Historią. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Zrekonstruowany XVI-wieczny Zamek Królewski Zygmunta Augusta stanowi doskonałe tło dla  realizacji interesujących zajęć  edukacyjno-historycznych. Każdy ze scenariuszy osnuty jest wokół określonego tematu, który daje pretekst nie tylko do opowieści o dziejach oręża, obyczaju i kultury I Rzeczypospolitej.

Wyobraźnię młodzieży  wspieramy replikami historycznych  przedmiotów, które trafiają do ich rąk, kostiumami, jak również nowoczesnymi multimedialnymi prezentacjami i muzyką. Proponujemy trzy tematy  Lekcji Żywej Historii, które dodatkowo dopasowujemy do grup wiekowych:

TEMATY LEKCJI:

Ogniem i mieczem, czyli wojna po staropolsku [45 min]:

Lekcja obejmuje okres I Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem Potopu Szwedzkiego. Uczestnicy na własnej skórze poznają życie codzienne i wojenne żołnierzy i oficerów załogi zamku tykocińskiego pomiędzy XVI a XVIII wiekiem. Szkolą się również na puszkarza (artylerzystę) zamkowego. Wszystko jest oczywiście ilustrowane artefaktami i wiernymi replikami sprzętu używanego w tamtych czasach.

Półksiężyc i gwiazda, czyli spotkanie z prawdziwymi Tatarami [45 min]:

Tatarzy zostali osadzeni niedaleko Zamku jeszcze w XV w. Animatorzy przedstawiają oryginalne tatarskie stroje oraz uzbrojenie. Pokażą też, jak wielkie były wpływy wschodu na polską kulturę i sztukę wojenną. Takie spotkanie oczywiście nie może się obejść bez fechtunki szablami i strzelania z łuku.

Polak z Rusinem i Żyd z Muzułmaninem, czyli podlaska wielokulturowość [45 min]:

Historyczny Tykocin zamieszkiwało 18 narodów. Stwarza to niepowtarzalną okazję poznania jak różne tradycje, kultury i wierzenia wzajemnie współżyły. Zaprezentowane zostaną tradycje, wierzenia oraz święta różnych mieszkańców. Uczestnicy poznają nazwy i określenia, związane z religią i codziennością Podlasia.

 

PROGRAM RAMOWY:

 • zbiórka i wyjazd sprzed szkoły w godzinach porannych
 • Tykocin – zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz wybrana Lekcja Żywej Historii (poczęstunek na zamku)
 • zwiedzanie Tykocina z przewodnikiem (Synagoga + spacer po miasteczku) lub wizyta w Pentowie (Europejskiej Wsi Bocianiej).
 • powrót na miejsce zbiórki w godzinach popołudniowych

cena:   59 zł/os.    (kalkulacja dla 45 osób + 3 opiekunów)

 

CENA ZAWIERA:

 • transport autokarem, opłaty parkingowe oraz drogowe
 • zwiedzanie zamku oraz lekcja Żywej Historii
 • usługa przewodnika według programu
 • opieka pilota wycieczki podczas trwania całej wycieczki
 • zwiedzanie Tykocina lub Pentowo
 • ubezpieczenie NNW
 • udział 3 opiekunów bezpłatnie

 

 

powrót do góry